Image

Szkoła Podstawowa nr 45 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie swoją codzienną pracę rozpoczęła 1 września 1987 roku. Inauguracja nowego roku szkolnego była dużym wydarzeniem dla mieszkańców, a przede wszystkim uczniów mieszkających na osiedlu K. Lipińskiego na Czechowie.

Od momentu uroczystego przecięcia wstęgi i przekroczenia progu szkoły przez pierwszych uczniów minęło już 20 lat. Pierwszym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 45 była pani mgr Zofia Rudzińska-Kasperek. Od roku 1991 funkcję Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, a więc Szkoły Podstawowej nr 45 i XIV Liceum Ogólnokształcącego, sprawuje pan mgr Wojciech Kalicki.

W pierwszym roku naukę w SP nr 45 rozpoczęło 1303 uczniów pod kierunkiem 82 nauczycieli. Od początku swojej działalności szkoła starała się stworzyć bazę dydaktyczno-wychowawczą do rozwijania zainteresowań i postaw twórczych uczniów. Przez cały czas działa wiele kół zainteresowań, sekcje sportowe, chór szkolny, zespoły teatralne, muzyczne i taneczne. Ambicją nauczycieli i wychowanków było i jest przygotowanie uczniów do konkursów przedmiotowych, konkursów szkolnych, międzyszkolnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. Uczniowie najzdolniejsi mają stworzone dogodne warunki do pogłębiania swojej wiedzy i zainteresowań poprzez indywidualizację nauczania, możliwość uczestniczenia we wszystkich formach  pracy pozalekcyjnej oraz konsultacji indywidualnych nauczycielami przedmiotów.

Lata dziewięćdziesiąte to dwa ważne wydarzenia w życiu szkoły. W roku 1990 Kurator Oświaty w Lublinie postanowił przy Szkole Podstawowej nr 45 powołać XIV Liceum Ogólnokształcące. Obie te szkoły utworzyły Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. W roku 1999 w wyniku reformy oświatowej ośmioletnia Szkoła Podstawowa nr 45 została przekształcona w szkołę sześcioletnia. Powstały dwa etapy kształcenia:

● nauczanie zintegrowane

● nauczanie blokowe

19 lutego 2000 roku
społeczność uczniowska i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy akceptacji i poparciu rodziców wybrali patrona, którym został jeden z najwybitniejszych polskich poetów Zbigniew Herbert. Nadanie imienia przyczyniło się do utworzenia Ogólnopolskiego Klubu Herbertowskich Szkół. Pomysłodawcą, założycielem i przewodniczącym Rady Głównej Klubu jest p. dyr. mgr Wojciech Kalicki. 23 lutego 2001 roku w salach Zamku Lubelskiego nastąpiło uroczyste podpisanie Aktu Założycielskiego Klubu przez 7 szkół noszących imię Zbigniewa Herberta. Obecnie Klub liczy 16 szkół z całej Polski.

W roku 2002-2003 Szkoła Podstawowa nr 45 wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Szkoła z klasą” pod patronem Prezydenta RP i po całorocznej pracy uzyskała tytuł „Szkoły z klasą”.

Dzień dzisiejszy stawia przed nami nowe wyzwania, które staramy się wspólnie z uczniami i rodzicami realizować. Dla dyrekcji i nauczycieli pracujących w Szkole Podstawowej nr 45 najważniejszym zadaniem jest tworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego uczniów. Dbamy o wysoki poziom kształcenia, poszerzania zainteresowań, rozwijanie talentów, atrakcyjność zajęć, wychowanie oparte na wartościach, przyjazną atmosferę oraz dobre wyposażenie placówki.

Obecnie w roku 2012/2013 szkoła liczy 357 uczniów - klasy 1 - 6 SP 45

i 38 nauczycieli. oraz 25 uczniów w oddziale ,,0''

NASI ABSOLWENCI

25 LECIE

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 45 UROCZYSTOSCI

Koncert Jubileuszowy

I przyszedł wielki dzień Jubileuszu – 28 listopada 2012. Hol główny szkoły powitał nas wystawą przepięknych prac plastycznych dzieci z kl.1-3. Na tablicach obok zamieszczono krótką historię SP-45. Sala gimnastyczna przygotowana do koncertu zapraszała słowami piosenki Ćwierć wieku już minęło… Pracownicy szkoły krzątali się już od wczesnych godzin porannych, sprawdzając każdy szczegół dekoracji, nagłośnienie, ilość krzeseł. Pani dyrektor Danuta Gromczyńska jeszcze raz obejrzała szkołę przed uroczystością, wszak nic nie umknie uwadze pana dyrektora Wojciecha Kalickiego.

Zobacz wspomnienia w naszej galerii - Koncert Jubileuszowy